Czy zapalenie przyzębia może podwyższyć ryzyko zmian nowotworowych w ciele?

Zapalenie przyzębia to bardziej zaawansowana forma zapalenia dziąseł. To znana nam od dawna choroba, która dotyczy do 50% ludzi na świecie. Teraz dowiadujemy się, że może mieć wpływ na ryzyko zmian nowotworowych w reszcie ciała.

Czym jest zapalenie przyzębia?

Zapalenie przyzębia to choroba, na którą składa się wiele czynników. Te czynniki jak np. nieoptymalna higiena jamy ustnej powodują infekcyjne reakcje zapalne, które niszczą tkanki. Inne czynniki jak np. palenie papierosów intensyfikują ten proces. Zapalenie przyzębia prowadzi do stanu zapalnego dziąseł, tkanki łącznej i zaniku kości. Jest jedną z głównych przyczyn utraty zębów i dotyczy do 50% ludzi na świecie (Sanz et al., 2010). Jej obecność ma też wiele niekorzystnych wpływów na resztę ciała.

Jak zapalenie przyzębia może wpływać na rozwój nowotworów?

Podczas reakcji zapalnej obecnej przy zapaleniu przyzębia uwalnianych jest wiele rodzajów cytokin, chemokin, enzymów proteolitycznych i wolnych rodników. Te substancje regulują reakcje zapalne tak by jak najskuteczniej zwalczyć wrogie organizmy. Jednak przy wpływie innych czynników lub wciąż odnawiającym się wrogu regulacja zatraca równowagę, stając się bardziej agresywną i powodując degradację tkanek. Wiadomo, że te związki przedostają się z miejsca źródła infekcji do krwioobiegu, w ten sposób wpływając na resztę organizmu. Tworzą one korzystne warunki do rozwoju innych patogenicznych procesów zapalnych, takich jak m.in. nowotworzenie (Heikkila et al., 2018).

Co mówią najnowsze badania?

Szacuje się, że stan zapalny wywołany przez infekcje wiąże się z 15% zmian nowotworowych. Do takich stanów zapalnych kwalifikuje się też zapalenie przyzębia. Badanie przeprowadzone na grupie ponad 68 tys. osób podczas dziesięciu lat wykazało silny związek między obecnością choroby przyzębia a ryzykiem umieralności z powodu raka (Heikkila et al., 2018). Wiele badań potwierdziło te wyniki i wykazało, że ten związek jest również obecny, gdy uwzględnione są wspólne czynniki ryzyka, jak palenie i spożycie alkoholu (Michaud et al., 2018).

Na co jeszcze wpływa zapalenie przyzębia?

Związek zapalenia przyzębia z nowotworami jest jednym z wielu, które dowodzą na to, że choroby przyzębia nie mogą być lekceważone. Bardzo dobrze znane są już powiązania z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą i umieralnością płodu w trakcie ciąży. Wiadomo też zapalenie przyzębia ma silny wpływ na przebieg wielu innych chorób chronicznie zapalnych (Winning, Linden 2015).

Na co wpływa zapalenie przyzębia

Szybka diagnoza i leczenie

Najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie tej choroby, dlatego w naszej klinice wszyscy pacjenci podlegają badaniu pod jej kątem na początku leczenia. Leczenie zapalenie przyzębia może składać się z wielu etapów i często wymaga modyfikacji czynników, które na nią wpływają. Pierwszym etapem jest zazwyczaj czyszczenie poddziąsłowe i kiretaż.

Bibliografia

Heikkila, P., But, A., Sorsa, T., Haukka, J., 2018. Periodontitis and cancer mortality: Register- based cohort study of 68,273 adults in 10-year follow-up. Int. J. Cancer. 142:2244–2253.

Michaud, D.S., Lu, J., Peacock-Villada, A.Y., Barber, J.R., Joshu, C.E., Prizment, A.E., Beck, J.D., Offenbacher, S., Platz, E.A., 2018. Periodontal Disease Assessed Using Clinical Dental Measurements and Cancer Risk in the ARIC Study. JNCI J Natl Cancer Inst. 110(8):843-854.

Sanz M, D’Aiuto F, Deanfield J, Fernandez-Avilés F., 2010 European workshop in periodontal health and cardiovascular disease-scientific evidence on the association between periodontal and cardiovascular diseases: A review of the literature. Eur Heart J Suppl. 2010;12(Suppl B):B3–12.

Winning, L., Linden, G. 2015 Periodontitis and systemic disease. BDJ Team 2, 15163