Bezpieczne usuwanie amalgamatów
Informacje ogólne
W klasycznej stomatologii około sto lat temu zaczęto używać zawierających rtęć wypełnień amalgamatowych. Niestety rtęć nie jest stabilna, jest ciągle uwalniana z wypełnień i pochłaniana przez organizm. Metale ciężkie obciążają układ immunologiczny, blokują regulację organizmu i powodują ciągłe stany zapalne.
Toksyczność metali ciężkich może przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych takich jak fibromialgia, nowotwory, bóle głowy, depresja, choroby autoimmunologiczne, niepłodność czy chroniczne zmęczenie.
Usuwanie amalgamatów musi odbywać się ze ścisłym zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Po rutynowym wywierceniu amalgamatów (bez osłon) dochodzi do uwolnienia i pochłonięcia dużej ilości wysoko toksycznych, nieorganicznych oparów rtęci. W efekcie często pojawiają się nowe objawy, takie jak bóle stawów, mięśni, chroniczne zmęczenie.
Proces usuwania amalgamatów wymaga właściwego przygotowania.
Mimo ścisłego stosowania środków ostrożności nie można uniknąć przedostania się do organizmu niewielkich ilości oparów rtęci. Zapewnienie organizmowi właściwych składników odżywczych pomaga w łatwiejszym pozbyciu się toksyn.
2 tygodnie przed usunięciem amalgamatów należy zacząć protokół detoksyfikujący i kontynuować go przynajmniej 2 tygodnie po zabiegu. Nie jest to jednak kompletna detoksyfikacja z metali ciężkich. Kompletną detoksyfikację można zacząć dopiero, kiedy wszystkie źródła toksyn z jamy ustnej są usunięte. Należy ją przeprowadzać pod opieką lekarza lub naturopaty.
Szczegóły procedury
NIEZBĘDNE BADANIA
- protokół detoksyfikujący 2 tygodnie przed zabiegiem
- morfologia
- witamina 25 OH D3
- cholesterol LDL
PRZED ZABIEGIEM
- protokół detoksyfikujący 2 tygodnie przed zabiegiem
PRZEBIEG ZABIEGU
- Znieczulenie miejscowe
- Zastosowanie środków bezpieczeństwa zgodnie z protokołem SMART (iaomt.org)
- Szczelnie założony nielateksowy koferdam – zabezpiecza przed kontaktem fragmentów amalgamatu z tkankami miękkimi i przed wdychaniem rozpylonego amalgamatu
- Użycie wydajnego ssania z końcówką clean -up umieszczoną nad zębem zapewnia dodatkową ochronę przed oparami rtęci
- Rozcinanie amalgamatu końcówką wolnoobrotową, tak żeby powstało jak najmniej oparów rtęci
- Zapewnienie oddychania czystym powietrzem poprzez kaniulę nosową
- Zastosowanie urządzenia z elastycznym przewodem ssącym, którego wlot jest umiejscowiony w pobliżu głowy pacjenta, usuwającego szkodliwe drobiny i opary rtęci
- Twarz, szyja i całe ciało pacjenta powinno być przykryte nieprzepuszczalnym materiałem
- Włożenie do ubytku chlorelli w celu usunięcia resztek rtęci
- W zależności od stanu pacjenta zęby mogą być od razu wypełnione ostatecznie kompozytem lub tymczasowo cementem glasionomerowym
PO ZABIEGU
- Protokół detoksyfikujący 3 tygodnie po zabiegu
Czas trwania
- 30 – 60 min