Jeśli jesteś pacjentem w naszej klinice na pewno zauważyłeś/aś, że nasi dentyści zawsze korzystają z lup powiększających. Ten mały przyrząd nie wzbudza zazwyczaj wiele zainteresowania i często gubi się w cieniu innych większych i bardziej pokaźnych sprzętów i narzędzi używanych w stomatologii. Stanowi natomiast niezbędną podstawę precyzyjnego i minimalnie inwazyjnego leczenia. Nasi dentyści nie wyobrażają już sobie pracy bez nich.

„Lup używam od 2002 roku, zaczęłam od razu od dużego powiększenia. Uważam, że lupy stomatologiczne powinny być używane właściwie do wszystkiego w stomatologii. Bardzo przydatne są przy leczeniu zachowawczym, protetyce, ale też przy periodontologii i chirurgii. Chirurgia stomatologiczna to tak naprawdę mikrochirurgia. Można usunąć ząb bez lup, ale jeśli chodzi o minimalnie inwazyjne zabiegi i atraumatyczne usuwanie korzeni bez uszczerbku kości, uważam, że powiększenie jest niezbędne. Nie wyobrażam sobie stomatologii bez lup.”

– Dr Iwona Nasterska

Lupy stomatologiczne z oświetleniem

Czym są lupy stomatologiczne?

Lupy powiększające używane w stomatologii uzyskują powiększenie od 2.5x do 6x. W zależności od rodzaju wykonywanego leczenia i preferencji dobiera się odpowiednie powiększenie i rodzaj systemu optycznego. Bardzo ważna jest jakość szkieł i konstrukcji, tak by przy powiększeniu nie dochodziło do żadnego zniekształcenia obrazu, utraty klarowności i aby zachować odpowiednią szerokość pola widzenia. Lupy dodatkowo mogą mieć zamontowaną latarkę, która równomiernie naświetla pole widzenia lekarza. Kombinacja dokładnego powiększenia i mocnego naświetlenia umożliwia jasne widzenie detali niezauważalnych gołym okiem.

Korzyści z pracy w lupach dentystycznych

Korzyści z pracy w lupach

Korzyści z pracy w lupach stomatologicznych są natychmiast odczuwalne przez dentystów, którzy wcześniej pracowali bez nich. Przeprowadzono też wiele badań, które potwierdzają te odczucia. Badanie porównujące pracę studentów przy użyciu lup i bez nich pokazało, że opracowania ubytków były oceniane znaczni lepiej, gdy pracowali w lupach (Narula et al., 2015). Kolejne badanie prowadzące analizę mikroskopową dowiodło, że dentyści, którzy pracowali w lupach z dodatkowym oświetleniem by usunąć z powierzchni zęba warstwę kompozytu zdecydowania rzadziej doprowadzali do zadraśnięcia powierzchni szkliwa a kompozyt usuwali bardziej dokładnie (Baumann et al., 2011). To pokazuje, że pracując w lupach stomatoloicznych, dentyści są w stanie pracować bardziej precyzyjnie i bezpiecznie.

Do czego są używane lupy dentystyczne

Do czego używamy lup?

Badania

Bardzo istotne jest użycie ich podczas badania klinicznego. Dzięki nim łatwiej jest wykryć np. początkową próchnicę i mikropęknięcia co umożliwia wczesną profilaktykę i leczenie

Leczenie zachowawcze

Zawsze używamy ich też do leczenia zachowawczego zębów tak by zachować jak najwyższą jakość wypełnień. Pomagają w uzyskaniu optymalnej szczelności wypełnień i uniknięciu nawisów.

Leczenie protetyczne

Zawsze używamy ich też do leczenia zachowawczego zębów tak by zachować jak Przy użyciu lup można uzyskać najbardziej dokładną preparację zęba. Lupy pomagają też widzieć i osiągnąć odpowiednie kształty preparacji. Bardzo przydatne są też do dokładnego usunięcia nadmiaru cementu.

Periodontologia

Powiększenie umożliwia dobre widzenie kamienia pod-dziąsłowego, który często bywa niezauważony i przeprowadzenie kiretażu.

Chirurgia

Lupy stomatologiczne niezwykle potrzebne są też do zabiegów chirurgicznych. Przy bardzo dobrym widzeniu podczas chirurgii można pracować minimalnie inwazyjnie i uniknąć wielu komplikacji.

Bibliografia

Narula, K., Kundabala, M., Shetty, N. and Shenoy, R. (2015) ‘Evaluation of tooth preparations for Class II cavities using magnification loupes among dental interns and final year BDS students in preclinical laboratory’, Journal of Conservative Dentistry. 18(4), pp. 284–287.

Gomes, C., Martinho, F. C., Barbosa, D. S., Antunes, L. S., Póvoa, H., Baltus, T., Morelli, N. R., Vargas, D.F. Baumann, L. Brauchli, H. van Waes (2011) ‘The influence of dental loupes on the quality of adhesive removal in orthodontic debonding’, Journal of Orofacial Orthopedics. 72 pp. 125-132.